Metodika evidence provozních nákladů a posuzování efektivnosti vozidel

 

 

 

 

Projekt 1 F44E/032/110

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRANiS spol. s r.o.

Slezská 103

130 00  Praha 3

tel. 272 111 930

fax 272 111 932

www.tranis.cz

 


1         Obsah

 

2      Úvod   3

3      Evidence provozních nákladů   4

3.1        Postup evidence nákladů u účetních systémů, které umožňují uvádět u jednotlivých nákladových položek doplňující informace   5

3.2        Postup evidence nákladů u účetních systémů, které neumožňují doplnit u jednotlivých nákladových položek další informace   5

4      Hospodářský list vozidla   6

5      Nákladové položky – kalkulační vzorec   6

6      Rentabilita vozidla   7

7      Kalkulace ceny za přepravní výkon   8

8      Přílohy   9

1    Procentní podíly výše provozních nákladů z pořizovací ceny vozidla   10

2      Hospodářský list vozidla   11

Doplňující informace k Hospodářskému listu vozidla   12

3    Popis položek kalkulačního vzorce   13

4      Průměrné roční náklady na provoz vozidel hmotnostní kategorie N2 a N3  14

5    Průměrné náklady na 1km  na provoz vozidel hmotnostní kategorie N2 a N3  15


 

2         Úvod

 

Metodika evidence provozních nákladů vozidel vznikla nad rámec projektu 1 F44E/032/110 „Kalkulace jednicových nákladů na vybrané skupiny silničních nákladních vozidel“.řešeného v rámci Národního programu výzkumu 2004 – 2009, v dílčím programu Bezpečná a ekonomická doprava. V metodice jsou využity zkušenosti a výsledky výběrových šetření, která probíhala u cca 1000 vozidel ročně. Výběrová šetření byla zaměřena na zjišťování výše provozních nákladů u vozidel různých druhů, hmotnostních kategorií a věku. Vozidla jezdila ve vnitrostátní i mezinárodní silniční nákladní dopravě.

 

Metodika evidence provozních nákladů a posuzování efektivnosti vozidel je určena především pro začínající dopravce. Obsahuje popis postupu při evidenci provozních nákladů vozidel. Shrnuje hlavní postupy v oblasti cenotvorby. Přináší přehled o průměrných ročních provozních nákladech na určité skupiny vozidel ve dvou hlavních hmotnostních kategoriích společně s průměrnými pořizovacími cenami těchto vozidel. Metodika obsahuje i procentní vyjádření průměrných ročních provozních nákladů na vozidla určitých druhů                            z předpokládané pořizovací ceny těchto vozidel (viz Příloha č.1). Začínající dopravci si podle těchto údajů mohou vytvořit hrubou představu o výši tržeb, které budou muset dosáhnout, aby zajistili ziskovost své činnosti ( a mohli si stanovit předběžnou cenu za jednotku přepravního výkonu, např. Kč/1 km).  Dále metodika obsahuje tabulku s průměrnými celkovými finančními náklady (viz. Příloha č. 4) a s průměrnými finančními náklady v Kč/ 1 km zjištěnými v České republice (viz Příloha č. 5). Tyto hodnoty slouží k porovnání vlastních nákladů dopravců s průměrnými celostátními hodnotami.

 

Evidence provozních nákladů je základem pro hodnocení efektivnosti (rentability) provozu vozidel. Jde o porovnání nákladů a tržeb na jednotlivá vozidla. Toto hodnocení si musí dopravce provádět pro jednotlivá vozidla i v průběhu roku a podle získaných výsledků upravovat cenotvorbu.  Jedině tak lze zajistit správné hospodaření a prosperitu dopravní společnosti.

 

Předkládaná metodika není pro dopravce závazná, pouze doporučuje postupy pro evidenci provozních nákladů.  Jako vodítko pro porovnání  přináší přehled o průměrných ročních nákladech na provoz určitých druhů vozidel různých hmotnostních kategorií získaných výběrovým šetřením.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3         Evidence provozních nákladů

 

Evidence nákladů na provoz vozidel musí vycházet z účetnictví nebo musí být na účetnictví napojena. Jedině tímto přístupem nevzniká dvojí práce a nevznikají rozdíly dvou evidencí. V nákladových položkách musí být zahrnuty všechny náklady vyskytující se na účtech v účtové třídě 5 s výjimkou účtů skupiny 59.

 

Evidence provozních nákladů musí být vedena na jednotlivá vozidla. To znamená, že každá   nákladová položka evidovaná v účetnictví musí obsahovat  identifikaci vozidla (registrační značku nebo kód vozidla). Pokud se nákladová položka váže na více vozidel, nebo se týká správy a řízení firmy (tzn., že se nevztahuje k žádnému konkrétnímu vozidlu), zahrnuje se do tzv. režijních nákladů. Celkové režijní náklady se pak rozpočítají na jednotlivá vozidla podle dále uvedených  pravidel.

 

Informační systémy vytvářené pro dopravní společnosti ve většině případů obsahují modul pro zjišťování provozních nákladů na jednotlivá vozidla a vyhodnocování jejich rentability. Dopravce může tedy sledovat  průběžně výši provozních nákladů a tržeb u jednotlivých vozidel.

 

Pokud dopravce tuto možnost nemá nebo  tato aplikace neposkytuje požadované informace, uvádíme doporučení, jak evidenci provozních nákladů uspořádat a získat tak podklady pro tvorbu cen přepravní práce a pro ekonomické hodnocení rentability provozu jednotlivých vozidel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1      Postup evidence nákladů u účetních systémů, které umožňují uvádět u jednotlivých nákladových položek doplňující informace

 

Při zaúčtování položek se doplní k účetní nákladové položce dodatečná informace o čísle (druhu) položky podle  kalkulačního vzorce  (viz Tabulka 1). Doplní se také identifikace vozidla, ke kterému se účetní položka vztahuje.

Jak již bylo uvedeno dříve, rentabilita provozu vozidla  se posuzuje podle nákladů a tržeb na vozidlo. Proto je potřeba sledovat u jednotlivých vozidel i tržby, tzn., že  i při zaúčtování tržeb se uvede identifikace příslušného vozidla.

 

 

 Tab.1      Číselník označení nákladových položek v kalkulačním vzorci

 

Název nákladové položky

Číslo položky

Materiál celkem

10

    Pohonné hmoty

11

    Ostatní materiál

12

Osobní náklady

20

Odpisy, leasingové splátky

30

Opravy a udržování

40

Ostatní přímé náklady

50

    Silniční daň

51

    Dálniční poplatky

52

    Havarijní pojištění

53

    Pojištění odpovědnosti …

54

    Cestovné

55

    Jiné náklady

56

Režijní náklady

90

 

 

 

U nákladových položek, které se vztahují k režijním nákladům, se pro identifikaci vozidla použije číslo 9999.

 

.

3.2      Postup evidence nákladů u účetních systémů, které neumožňují doplnit u jednotlivých nákladových položek další informace

 

Pokud účetní systém používaný dopravcem neumožňuje průběžně doplňovat  ke každé účetní nákladové položce  její druh podle kalkulačního vzorce ani identifikaci vozidla, je nutné vždy za určité období vyexportovat z účetního systému nově zaúčtované nákladové položky, převést je do Excelu a zde  k nim dodatečné informace doplnit. Exportovaná a doplněná data se průběžně přihrávají do jednoho „ročního nákladového souboru“.

Pokud nelze provádět ani export dat z účetnictví, je nutné vést dvojí evidenci nebo vyměnit účetní systém.

4         Hospodářský list vozidla

 

Výstupy účetního systému nebo ručně vedené evidence provozních nákladů se doporučují doporučeno přenést do  tzv. Hospodářského  listu vozidla nebo jiného obdobně nazvaného dokumentu (vzor  Příloha č.2 a doplňující informace k Hospodářskému listu). Obsahuje tedy výši provozních nákladů, tržby, údaje o výkonech vozidla (ujeté km, hodiny provozu). Doporučuje se vést i další údaje, např. počet km s nákladem (ložené km), přepravené tuny zboží, tkm.  

 

 

5         Nákladové položky – kalkulační vzorec

 

Hospodářský list vozidla obsahuje náklady na provoz vozidla v členění podle nákladových položek kalkulačního listu. Proto jeho obsah odpovídá kalkulačnímu vzorci.

 

Struktura kalkulačního vzorce:

 

 Přímé náklady:

 

·        Materiál

o       Pohonné hmoty

o       Ostatní materiál

·        Osobní náklady

·        Odpisy, leasingové splátky

·        Opravy a udržování

·        Ostatní přímé náklady

o       Silniční daň

o       Dálniční poplatky

o       Havarijní pojištění

o       Pojištění odpovědnosti …

o       Cestovné

o       Jiné náklady

 

Nepřímé náklady:

·        Režijní náklady

 

Úplné vlastní náklady:

-    součet přímých a nepřímých nákladů

 

Podrobný popis položek kalkulačního vzorce je uveden v Příloze č.3.

 

 

 

 

 

 

 

 

6         Rentabilita vozidla

 

K získání podkladů pro hodnocení rentability vozidel se provede přehled nákladů a tržeb za jednotlivá vozidla za určité časové období.  K  přímým nákladům na vozidlo se  připočítá podíl režijních nákladů. Ten se stanoví buď podle výše osobních nákladů  nebo podle jízdního výkonu vozidla, tzn. podle počtu ujetých kilometrů.          

 

Podíl režijních nákladů na vozidlo stanovený podle výše osobních nákladů se určí tak, že se celkové režijní náklady dělí součtem mezd jízdních pracovníků připadajících na všechna vozidla. Tím se získá výše provozní režie na 1 Kč mezd. Tímto číslem se vynásobí mzdy příslušné danému vozidlu.

Podíl režijních nákladů na vozidlo stanovený podle jízdního výkonu vozidla se určí tak, že se celkové režijní náklady vynásobí počtem km ujetých vozidlem a vydělí počtem km ujetých všemi vozidly.

 

Součet přímým nákladů a podílu na režijních nákladech na vozidlo tvoří celkové, tedy úplné vlastní náklady na vozidlo.

 

Pro hodnocení rentability vozidla se k celkovým nákladům na vozidlo připočítá položka procentního zhodnocení investičních prostředků, které se rovná výši ročního zhodnocení peněz, které byly vynaloženy na nákup vozidla. K tomuto účelu lze použít diskontní sazbu      (úrok) vyhlašovanou ČNB. (Pro vysvětlení:  představte si, že peníze použité na nákup vozidla uložíte do banky, kde nabíhá roční úrok. Právě o tento úrok se musí zvýšit náklady na provoz vozidla, aby byl výpočet rentability vozidla přesnější.)

 

Takto upravené celkové náklady na vozidlo se porovnávají s tržbami dosaženými pomocí tohoto vozidla. Rentabilita vozidla  se vypočítá tak, že se rozdíl tržeb a upravených celkových nákladů dělí náklady. Tímto výpočtem se zjistí přínos na každou 1 Kč vynaložených nákladů. Násobíme-li výsledek  100, dostaneme % zisku dosaženého daným vozidlem. Vyjde-li hodnota záporná, znamená to, že vozidlo nedosáhlo zisku, bylo nerentabilní. Je zapotřebí zjistit, zda náklady na toto vozidlo nejsou příliš vysoké nebo zda  se s vozidlem dosahuje dostatečně vysokých tržeb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7         Kalkulace ceny za přepravní výkon

 

Evidence nákladů na provoz vozidel slouží také k určení cen za přepravní výkony. Údaje z hospodářského listu, tzn. informace o výši nákladů na provoz vozidel a o výkonech vozidel umožňují určit jednicové náklady. To znamená určit výši nákladů na  1 km nebo na 1 hod provozu nebo na 1 ložený km  (km s nákladem) nebo na 1 t přepraveného zboží.

                                              

Před započetím příslušné přepravní práce sestavujeme tzv. předběžné kalkulace. Po ověření nebo ukončení zakázky vypočteme výsledné kalkulace cen.

 

Při kalkulaci ceny se vychází z jednicových nákladů. Která z jednicových jednotek se použije, záleží na charakteru přepravy, pro kterou se cena určuje. Při stanovení jednicových nákladů se vychází z celkových nákladů  navýšených o zisk a zhodnocení investic. Před konečnou rozvahou o výši jednicové položky je nutné zvážit i míru rizika , eventuálně, zda vozidlo má přídavné zařízení, které spotřebovává PHM nebo vyžaduje speciální podmínky. Míra rizika představuje procento, o které je vhodné výslednou cenu zvýšit, protože je velká pravděpodobnost, že se nastavené parametry přepravy výrazně změní.

 

CENA VÝKONU

Úplné vlastní náklady výkonu zvětšené o procento zhodnocení investic a zisk

·        Procento zhodnocení investovaných peněžních prostředků do koupi vozidla

·        Zisk

 

CENA VÝKONU S DPH

·        DPH – daň z přidané hodnoty

 

 

Dělením Ceny výkonu např. celkovým počtem kilometrů ujetých daným vozidlem  získáme kalkulační jednici  v Kč na 1 km. Obdobně můžeme určit kalkulační jednici na ložený kilometr, 1 hod provozu nebo na 1 tunu přepraveného zboží. Lze také část nákladů závislých na ujetých km  propočítat na 1 km a část nákladů závislých na čase propočítat na 1 hod provozu.  Kalkulační jednice se používá  pro stanovení nebo kontrolu cen u konkrétních přeprav.

 

Při počátečních kalkulacích, kdy ještě dopravce nemá k disposici informace o vlastních ročních nákladech na  dané vozidlo doporučujeme, vycházet z průměrných hodnot ročních nákladů  a z nákladů na 1 km na vozidla různých skupin zjištěných výběrovým šetřením (viz Přílohy č. 4 a č.5).  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8         Přílohy


Příloha č.1

                                                                                                                                                                                                       

1    Procentní podíly výše provozních nákladů z pořizovací ceny vozidla

 

 

Druh nákladové položky

Valníková vozidla

Sklápěcí vozidla

Skříňová vozidla

Cisternová vozidla

Návěsové soupravy

Předpokládaná pořizovací cena ( Kč )

 

2 133 692

2 831 139

1 881 763

4 309 446

2 281 517

 

 

%

%

%

%

%

Materiál celkem

 

29,3

 

17,5

 

27,5

 

13,5

 

43,1

 

z toho :

 pohonné hmoty

 

28,4

 

16,6

 

26,1

 

12,8

 

41,7

 

ostatní materiál

 

0,9

 

0,9

 

1,4

 

0,7

 

1,3

Osobní náklady

 

12,4

 

8,7

 

16,8

 

8,1

 

11,7

 

Odpisy, leasing

 

10,4

 

10,0

 

5,7

 

7,1

 

14,2

 

Opravy a udržování

 

6,2

 

4,1

 

7,0

 

4,4

 

6,4

 

Ostatní přímé náklady

 

11,6

 

2,8

 

7,4

 

2,8

 

18,8

 

z toho :

silniční daň

 

1,1

 

0,8

 

0,9

 

0,5

 

1,1

 

dálniční poplatky

 

4,5

 

0,3

 

3,0

 

0,7

 

8,0

 

havarijní pojištění

 

0,9

 

0,6

 

0,9

 

0,5

 

1,2

 

pojištění odpov.

 

0,9

 

0,6

 

0,9

 

0,5

 

1,7

 

cestovné

 

4,1

 

0,4

 

1,2

 

0,4

 

6,6

 

jiné náklady

 

0,1

 

0,1

 

0,5

 

0,2

 

0,1

Režie

 

3,9

 

1,9

 

3,5

 

2,9

 

5,1

 

 Náklady celkem

73,8

 

45,1

 

67,9

 

38,7

 

99,2

 


 

Příloha č. 2

                                                                                                                                

2         Hospodářský list vozidla

 

 

 

 

 


Doplňující informace k Hospodářskému listu vozidla

 

Rok výroby/ Rok pořízení : uvede se rok výroby  nebo 1.evidence vozidla  

 

Pořizovací cena vozidla : uvede se pořizovací cena vozidla v Kč.  U vozidel pořízených na leasing se  uvede celková cena, tj. včetně přirážky za leasing. U vozidel pořízených na úvěr se zahrnou i úroky.

 

Pneumatiky   

počet ojížděných pneumatik : počet pneumatik na vozidle (bez rezervní pneumatiky)

     pořizovací cena jednoho obutí : suma v Kč za všechny pneumatiky na vozidle

průměrná životnost 1 pneumatiky : průměrná životnost jedné pneumatiky v kilometrech

 

Největší povolená hmotnost : největší hmotnost, se kterou smí být vozidlo užíváno v provozu na pozemních komunikacích   (dříve celková hmotnost)

 

Provozní hmotnost : hmotnost nenaloženého vozidla v pohotovostním stavu  (tj.včetně hmotnosti vybavení, provozních náplní vozidla a hmotnosti řidiče – u motor.vozidel)

 

Speciální vybavení vozidla : uvede se pouze u vozidla vybaveného speciálním zařízením,  např. hydraulickou rukou  

 

Výkony vozidla

Počet ujetých km za celou dobu dosavadního provozu vozidla : celkový počet kilometrů, které vozidlo ujelo (od prvního uvedení do provozu až do konce sledovaného roku)

 

Počet ujetých km za sledovaný rok  je vhodné sledovat odděleně

          počet kilometrů, které vozidlo ujelo za sledovaný rok v ČR

          počet kilometrů, které vozidlo ujelo za sledovaný rok v zahraničí

 

Počet hodin provozu vozidla za sledovaný rok: do hodin provozu se započítají všechny hodiny jízdy, nakládky a vykládky, stání vozidla (např.čekání na hranicích), hodiny výkonu na místě (např.u speciálně vybavených vozidel)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha č. 3                                                                         

                                              

3    Popis položek kalkulačního vzorce

 

 

Materiál  :  jedná se o přímý materiál, tzn.náklady na pohonné hmoty, maziva, oleje, konzervační látky, speciální oleje, nemrznoucí kapaliny, čistící a desinfekční prostředky, atd.  Nepatří sem materiál použitý na opravy, udržování vozidla a správu společnosti. Dále sem patří DHM (drobný hmotný majetek – zařízení v ceně nad 3 tis.Kč a do 40 tis. Kč např. mobilní jednotky pro sledování vozidla) přiřazený vozidlu.

 

Pohonné hmoty : cena  pohonných hmot (benzin, nafta, plyn) spotřebovaných vozidlem. Eviduje se zvlášť pro výpočet průměrné spotřeby pohonných hmot (PHM) vozidla.  

                       

Osobní náklady : mzdy a odměny pracovníků (řidič, náhradní řidič, obsluha), jejich sociální, zdravotní či jiné pojištění placené řidičem i zaměstnavatelem, příplatky (např. výkonové, za zaškolování, za práci o svátcích a nedělích, profesní, stravenky apod.)

 

Odpisy : přímé odpisy vozidla - započítají se účetní odpisy (nákladové) HIM  (hmotného investičního majetku. Pokud je vozidlo koupené na leasing, tak do této položky  zahrneme leasingové splátky za vozidlo za sledované období   a odpovídající část ze základní splacené částky při pořízení vozidla (akontace).

 

Opravy a udržování : řadí se sem přímé opravy a udržování vozidla (např. provozní ošetření, periodické prohlídky  v STK a SME, opravy, výměna pneumatik, apod. ) 

 

Ostatní přímé náklady – celkem na vozidlo za sledované období : do této skupiny nákladů patří silniční daň, dálniční poplatky, mýtné, jiné poplatky v zahraničí,  poplatky za vybavení dokladů do zahraničí, havarijní pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, odpisy ostatních zařízení (např.zvedací mechanismy, zařízení pro ložné operace), atd.

 Některé dílčí položky  je vhodné sledovat odděleně:.

silniční daň : silniční daň za sledované období

dálniční poplatky : dálniční poplatky, mýtné, apod. placené za vozidlo ve sledovaném období v  ČR a v zahraničí

havarijní pojištění : výše havarijního pojištění uhrazeného za sledované období

pojištění odpovědnosti za škodu způsob. provozem vozidla : výše pojistného za sledované období

            stravné : výše stravného za cesty v ČR a v zahraničí za sledované období

 

Náklady, které není možné přiřadit k vozidlu se evidují na zvláštní položku nazvanou

Režijní náklady. Do této položky patří např.vybavení kanceláře, kancelářské potřeby, spotřeba energie /elektřina, plyn/, spotřeba vody, ostatní opravy , nájem, parkování, software, telefony, poštovné, messenger, školení a ostatní vzdělávání, právní služby, vedení účetnictví, osobní /mzdové, zdravotní pojištění, sociální zabezpečení/ náklady na vedoucí pracovníky, stravenky, daň z nemovitostí, náklady na osobní automobily, pokuty, penále, úrazové pojištění zaměstnanců, ostatní pojištění zaměstnanců, pojištění osobních vozidel /havarijní, odpovědnost za škodu z provozu vozidel/, manka a škody, odpisy dlouhodobého majetku /odpisy budov, osobních aut, zařízení/, finanční náklady /úroky z úvěrů, kursové ztráty a zisky, bankovní poplatky/  a další.



        Příloha č.4                                                                                                                                                                                                        

4         Průměrné roční náklady na provoz vozidel hmotnostní kategorie N2 a N3

 

 

Druh vozidel :

valníková

skříňová

 

valníková

sklápěcí

skříňová a chl.

cisternová

návěs. soupravy

Hmotnostní kategorie :

N2

N2

 

N3

N3

N3

N3

N3

Průměrná pořizovací cena Kč

 

1 467 078

1 184 018

 

2 133 692

2 831 139

1 881 763

4 309 446

2 281 517

Druh nákladové položky

Průměrné roční náklady

Kč/rok

Kč/rok

 

Kč/rok

Kč/rok

Kč/rok

Kč/rok

Kč/rok

Materiál celkem

373 691

 

287 383

 

 

624 613

 

495 257

 

517 522

 

580 426

 

982 749

 

z toho :

 pohonné hmoty

 

354 334

 

269 033

 

 

605 381

 

471 019

 

491 924

 

552 038

 

951 991

 

ostatní materiál

 

19 357

 

18 350

 

 

19 232

 

24 238

 

25 597

 

28 387

 

30 759

Osobní náklady

237 011

 

237 967

 

 

264 263

 

246 208

 

315 949

 

347 270

 

266 575

 

Odpisy, leasing

130 006

 

103 027

 

 

222 687

 

284 480

 

106 950

 

306 601

 

322 925

 

Opravy a udržování

80 624

 

65 871

 

 

131 808

 

116 830

 

131 794

 

188 720

 

145 304

 

Ostatní přímé náklady

113 839

 

59 291

 

 

247 468

 

78 549

 

139 040

 

118 801

 

429 761

 

z toho :

silniční daň

 

6 723

 

6 048

 

 

22 465

 

23 113

 

16 738

 

20 327

 

25 069

 

dálniční poplatky

 

18 539

 

8 913

 

 

96 087

 

8 894

 

56 401

 

28 251

 

183 527

 

havarijní pojištění

 

11 549

 

10 678

 

 

19 332

 

16 422

 

16 263

 

22 332

 

28 073

 

pojištění odpov.

 

13 664

 

12 548

 

 

20 004

 

17 930

 

16 646

 

20 673

 

39 444

 

cestovné

 

61 374

 

20 110

 

 

87 177

 

10 627

 

23 381

 

17 902

 

151 671

 

jiné náklady

 

1 989

 

994

 

 

2 404

 

1 563

 

9 612

 

9 315

 

1 977

Režie

69 214

 

37 187

 

 

83 651

 

55 061

 

65 662

 

124 875

 

115 286

 

 Náklady celkem

1 004 385

790 725

 

1 574 490

1 276 385

1 276 917

1 666 693

2 262 601

 

Příloha č.5

5    Průměrné náklady v Kč na 1km  na provoz vozidel hmotnostní kategorie N2 a N3                                

 

 

Druh vozidel :

valníková

skříňová

 

valníková

sklápěcí

skříňová a chl.

cisternová

návěs.soupr.

Hmotnostní kategorie :

N2

N2

 

N3

N3

N3

N3

N3

Průměrná pořizovací cena Kč

 

1 467 078

1 184 018

 

2 133 692

2 831 139

1 881 763

4 309 446

2 281 517

Průměrný počet km za rok

 

72 928

 

60 065

 

 

75 436

 

40 040

 

71 190

 

62 011

 

107 727

Druh nákladové položky

Průměrné náklady

Kč/km

Kč/km

 

Kč/km

Kč/km

Kč/km

Kč/km

Kč/km

Materiál celkem

5,2

 

4,9

 

 

8,5

 

13,2

 

7,3

 

10,0

 

9,3

 

z toho :

 pohonné hmoty

 

4,8

 

4,6

 

 

8,2

 

12,4

 

6,9

 

9,3

 

9,0

 

ostatní materiál

 

0,4

 

0,4

 

 

0,4

 

0,8

 

0,4

 

0,8

 

0,3

Osobní náklady

4,9

 

6,0

 

 

5,2

 

8,0

 

5,5

 

8,7

 

2,8

 

Odpisy, leasing

2,1

 

2,0

 

 

2,9

 

8,6

 

1,7

 

4,0

 

2,9

 

Opravy a udržování

1,4

 

1,4

 

 

2,0

 

3,4

 

2,1

 

3,7

 

1,5

 

Ostatní přímé náklady

1,5

 

1,1

 

 

3,2

 

2,5

 

2,0

 

2,5

 

3,9

 

z toho :

silniční daň

 

0,2

 

0,2

 

 

0,5

 

0,8

 

0,3

 

0,6

 

0,3

 

dálniční poplatky

 

0,2

 

0,1

 

 

1,1

 

0,2

 

0,7

 

0,5

 

1,6

 

havarijní pojištění

 

0,2

 

0,2

 

 

0,3

 

0,5

 

0,3

 

0,4

 

0,3

 

pojištění odpov.

 

0,3

 

0,3

 

 

0,4

 

0,6

 

0,3

 

0,6

 

0,4

 

cestovné

 

0,6

 

0,3

 

 

0,9

 

0,3

 

0,3

 

0,3

 

1,3

 

jiné náklady

 

0,0

 

0,0

 

 

0,1

 

0,1

 

0,1

 

0,2

 

0,0

Režie

1,0

1,0

1,0

 

 

1,3

 

1,5

 

1,1

 

2,2

 

1,2

 

 Náklady celkem

16,0

16,3

 

23,1

37,1

19,7

31,0

21,7